Biżuteria z Talerzy


Ostatnio często bywam na targach lub wystawach Młodych Projektantów. Na jednym z takich wydarzeń moją szczególną uwagę przyciągnęło stoisko Magdy która prezentowała na nim Biżuterię z Talerzy. Przyznam, że  pierwszy raz spotkałam się z takim pomysłem. Po kilku minutach rozmowy i oglądania  pięknych prac zostałam zaproszona do warsztatu artystki. Oczywiście zaproszenie przyjęłam. Wybrałam się z moim Sony po odnalezieniu  adresu wdrapaliśmy się na 7 piętro wielkiego budynku aż dotarliśmy tu…


Widok z okna, jak mówi artystka, mocno inspiruje.Przyznam, że sama pracownia robi wrażenie. Jest w niej mnóstwo fantastycznych przedmiotów,  kawałków talerzy do wykonani biżuterii, poprzednich prac Magdy ze szkoły oraz innych inspiracji czy narzędzi. Tutaj trzeba przyznać, że narzędzia jakimi posługuje się Magda wprawiają w osłupienie. 

Nie pomyślałabym, że przy jednym kolczyku jest tyle pracy!Szlifierka stołowaKońcówki do szlifierki precyzyjnej i wiele innych, które fotografowałabym pół dnia;)


A oto cała twórczyni i teraz kilka słów o niej.
Magda z wykształcenia rzeźbiarka. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zainteresowanie biżuterią pojawiło się jeszcze na studiach. Pewnego dnia spontanicznie udała się na zajęcia z biżuterii do funkcjonującej na wydz.pracowni jubilerskiej, a dalej poszło samo.

Oto jej pierwsza praca, pierścionek wykonany ze srebra.  


Ale skąd te talerze pytacie? Ja również o to zapytałam. 

Okazuje się, że Magda podczas porządkowania działki ze znajomym znalazła w ziemi odłamki starych talerzy z motywem kwiatowym, postanowiła odświeżyć historię. Stworzyła ze starych, niepotrzebnych i trochę już zapomnianych  odłamków porcelany  piękne kolczyki dla kobiet. 


Tworzenie takiej biżuterii to nie lada wyzwanie. Nie każdy z nas mógłby pracować na co dzień w takich warunkach. Kurz, pył i hałas to codzienność przy tworzeniu biżuterii z talerzy. Oszlifowanie takich odłamków:


W takie skarby:


Zajmuje sporo czasu, siły i energii.  Także każdy kawałek surowca Magda musi zdobyć sama szuka np. na targach staroci lub w sieci. Opłaca się, bo efekt jest imponujący. 

Inne prace Magdy to np. zegar z talerza, czy uroczy raczek, który stworzyła z ceramiki (ten akurat stracił kawałek szczypiec).


Artystka ma mnóstwo pomysłów i zapału, na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszycie! Podziwiam jej talent i energię. To wspaniałe, że może robić na co dzień to co kocha,  połączyła swoje hobby z pracą. Trzymam kciuki. Powodzenia! Tutaj klik klik krótki film z Magdą.

Poniżej kilka zdjęć w Biżuterii z Telerzy


Co myślicie o tej biżuterii?sukienka-sh
buty-merg.pl
biżuteria-tu